ExPort Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tel: +90 544 769 56 96  E-posta: info@exporteducation.com.tr
Phone: +61 416 589 079 E-mail: serkan@exporteducation.com.au

cropped-logo-expo2.png

Malta'yı keşfet

Malta hakkında detaylı bilgiler

MALTA

Malta, Akdenizin güneyinde yer alan küçük bir ada ülkesidir. Yaklaşık nüfusu 600.000 civarındadır. Yüzyıllardır çeşitli imparatorluk ve devletlerin egemenliğinde kalmıştır. Stratejik konumundan dolayı geçmişte bütün büyük devletlerin sahip olmak istedikleri bir ülke haline gelmiştir. Malta’da gezerken kendinizi adeta bir açık hava müzesinde geziyormuş hissine kapılırsınız. Büyük katedraller,tarihi binalar ve Malta’nın kendine has yapıda yapılmış olan evler sizi adeta büyüleyecektir.  

Turizmin Malta için önemini bahsettikten sonra şimdi bir de Malta’nın en büyük 2. gelir kaynağı olan dil eğitiminden bahsedelim. Malta’da çok sayıda dil okulu vardır. Tabiki bunda Malta’nın daha önce bir İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizceyi anadili olarak kabul etmesinin büyük bir önemi vardır. Kendi halkının konuştuğu Maltaca’da aynı zamanda ülkenin anadilidir. Maltaca, basit olarak Arapça,Fransızca,İtalyanca ve İngilizcenin karışımından oluşmaktadır. Bu dilin en çok etkilendiği dil ise Arapça’dır. 

Öğrencilerin Malta’yı tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biri dil eğitimi fiyatlarını ve yaşam maliyetlerinin diğer İngilizce eğitim veren ülkelere göre nispeten daha uygun olmasıdır.   

EKONOMİ 

Malta’nın en büyük gelir kaynakları sırasıyla turizm ve dil okullarıdır. Bu küçük ve şirin ülkeye yazın ortalama 2 milyon turist gelmektedir. Bunun yansıra yaz mevsimi başta olmak üzere yılın genelinde dünyanınn bir çok yerinden öğrenciye dil eğitimi fırsatları sunmaktadır. Japonya ,Güney Kore, Brezilya, Arjantin,Rusya ve neredeyse Avrupa ülkelerinden İngiltere hariç hemen hemen hepsinden öğrenciler dil eğitimi almak için Malta’yı tercih etmektedirler. 

Yaz dönemi genellikle Nisan ortasından başlar ve Ekim sonuna kadar turizm sezonu devam etmektedir. Malta 2004 yılından beri bir Avrupa birliği ülkesi olmuştur. Daha önce Malta Lirası kullanırlarken sonrasında Avrupa birliğine geçmiş olduğundan dolayı EURO’yu kullanmaya başladı. 

İKLİM

Malta bir akdeniz ülkesi olmasından ötürü birebir akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yaz aylarında sıcak ve nemli , kış aylarında ise biraz soğuk ve yağışlı geçmektedir. Zaman zaman yaz aylarında yağış görülse bile yağış geçtikten sonra sanki hiç yağmur yağmamış gibi sıcak ve güneşli hava bir şekilde geri gelmektedir. Her ne kadar Malta bir ada ülkesi ise de , aklınızda bir tropikal ada şekillenmesin. 😊

Genelde yaz mevsimi Nisan ayının ortasından itibaren başlar ve bu sıcak hava Kasım  ayının sonuna kadar devam etmektedir. Eğer Malta’ya Kasım ayından  sonra gidecekseniz beraberinizde mutlaka kazak,mont ve bere getirmenizde fayda vardır. Kış aylarında hafif yağmurlu havaları görebilirsiniz. Özellikle Haziran-Eylül arası Malta’da nem ve sıcaklığı doyasıya yaşayacaksınız 😊

YÖNETİM ŞEKLİ

Malta, 1964 yılında İngiliz sömürgeliğinden kurtulup kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Uzun yıllar bir İngiliz sömürgesi olmasından ötürü yönetim şeklinde İngiltere’ye benzer bir sistemi kabul etmiştir. Parlamenter yönetim şekline sahip olan Malta’da seçimler her 5 yılda bir yapılmaktadır.

Malta’da 1993 yılından itibaren yerel yönetimler şeklinde yönetilmeye başlamıştır. Genel olarak ülke 5 bölüme ayrılmış olup her bölgenin yerel komitesi bulunmaktadır. Malta nüfusunun yüzde 95’i katoliktir. 

GÜVENLİK

Malta genel anlamıyla söylenecek olursa güvenli bir ülkedir. Özellikle yaz aylarında çok sayıda turistin ve öğrencinin gelmesinden dolayı Malta devleti buna istinaden güvenlik önlemlerini ülkenin huzur ve repütasyonu için üst düzeyde tutmaktadır. Ülkede güvenlik polis tarafından sağlanmaktadır. Malta’da gece geç saatlerde bile rahatlıkla caddelerde dolaşabilirsiniz. Tabiki her zaman olduğu gibi asgari güvenlik durumlarını  dikkate almanız daha iyi olacaktır.

MALTA DİL OKULLARI

Daha önce Malta’nın en büyük gelir kaynaklarından birinin dil eğitimi olduğunu söylemiştik. Her yıl Avrupa’dan Güney Amerika’dan, Uzak Doğu’dan ve daha dünyanın birçok değişik ülkesinden öğrenciler Malta’yı tercih etmektedirler. Tabi bunda Malta’nın diğer muadili ülkelere nazaran daha ekonomik olması ve bir Avrupa birliği ülkesi olmasının da büyük etkisi vardır. Özellikle yaz ayları dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için Malta ciddi bir tercih sebebidir. Öğrenciler bir yandan muhteşem bir Akdeniz ülkesinde eğitim almanın heyecanını yaşarken bir yanda da dünyanın neredeyse her yerinden gelen öğrencilerle tanışıp unutulmaz anıları yaşamak istemektedirler. 

Malta’da çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. Aslında her bütçeye ve her ihtiyaca karşılık verecek okul bulmak mümkündür. 

Malta Dil Okullarını neden tercih edilmeli?

 • Malta’nın coğrafi konumu ve bir Avrupa birliği ülkesi olması
 • Dil eğitimi ve konaklamanın bir paket şeklinde sunulması
 • Eğitim ve konaklama ücretlerinin diğer İngilizce eğitimi veren ülkelere nazaran çok daha uygun olması
 • Uygun yaşam maliyetleri
 • Ulaşımın çok zaman almaması
 • Güzel bir Akdeniz ülkesinde eğitim alma ayrıcalığı
 • İnsanların sıcak ve iletişime açık olması
 • Diğer Avrupa ülkelerini ziyaret etmenin çok kolay ve ulaşılabilir olması
 • Malta’nın bir açık hava müzesi olması
 • Dünyanın birçok değişik ülkesinden öğrencilerin unutulmaz bir sosyalleşme imkanı tanıması
 • Türkiye’ye sadece uçakla 2 saat uzaklıkta olması
 •  Öğrencilerin belli bir zamandan sonra çalışma imkanı bulması

Haftada ortalama 20 saat dil eğitimi alırsınız. Ama dileyen öğrenciler yoğun ( intensive ) kurs alabilirler. Bu yoğun kurslar haftada genellikle 30-36 saat şeklinde olmaktadır. 

Diğer en çok sorulan sorulardan biri de; “hangi seviyede başlamam gerek ? ya da eğitim alacağım sınıfın seviyesi neye göre belli olacak ?” gelin bu konuda sürecin nasıl işlediğine bakalım. 

Dil okuluna gittiğiniz ilk gün seviye tespit sınavına gireceksiniz. Ayrıca bu durumda okullar başlangıç günü dolayısıyle sizi bir oryantasyona tabi tutacaklardır. Bu oryantasyonda size eğitim ve şehir hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır. Seviye tespit sınavında seviyeniz belirlendikten sonra uygun bir sınıfa yerleştirileceksiniz.  

Öğrencilerin en çok memnuniyetsiz oldukları durumlardan biri ise kendi ülkelerindeki seviyelerinden başlayamamaları olmaktadır. Örnek vermek gerekirse öğrencinin seviyesi Intermadiate ve seviye sınavında elementary ya da pre-intermadiate çıkabilmektedir. Sizlere sınav yapılırken konuşma,yazma,gramer ve kelime bilgileriniz dikkate alınarak seviyeniz belirlenmektedir. Ancak bu durum sizin motivasyonunuzu bozmasın. Gerçek seviyenizle eğitime başlamanız ile birlikte eğer performansınız iyi olursa zaten hocalarınız sizleri gözlemlediği için bir üst seviyeye daha erken geçme durumunuz olacaktır. 

Her seviye için ortalama 6-8 hafta olarak düşünebilirsiniz. 

Dil okulları size genel ingilizcenin dışında başka ingilizce kurs imkanlarıda sunmaktadırlar. Örneğin, iş İngilizcesi, IELTS, EAP, Cambridge,TOFEL gibi. Bu kurslar için belli seviyelerde olmanız gerekmektedir. 

KONAKLAMA

Malta’ya dil eğitimi için gidecek öğrenciler dil okullarının sağlamış oldukları yurt konaklamada kalırlar. Bu durum Malta’da dil eğitimi ve konaklamanın bir paket şeklinde öğrencilere sunulmasından kaynaklanmaktadır. Yani öğrenci Malta’ya gideceği zaman ben nerede konaklayacağım diye düşünmek zorunda kalmayacaktır. Yurt konaklamalarında aynı odada tercihe göre genelde 3 kişi veya 2 kişi kalınabilir. Dileyen öğrenciler tek başınada kalabilmektedirler. Yalnız burada unutulmaması gerekir ki ; Malta’ya dil öğrenmek için gidiyorsunuz. Tek başınıza kalmak size dil öğrenmek açısından sizi ancak yalnızlaştırır. Oda arkadaşınızın çok iyi İngilizce konuşmamasını da sorun etmemek gerekir. Unutmayın ki sizinle aynı kültürde olmayan başka bir insanla konuşmak için kendinizi zorlayacaksınız. bu durumda emin olun ki ilerleyen dönemlerde kendinizi insanlara daha iyi ifade etme açısından bir özgüven sağlayacaktır.

Malta’daki  yurt konaklamalarındaki sistemi size apart daire şeklinde özetleyebiliriz. Genelde her katta iki veya 3 oda bulunmaktadır. Mutfak,oturma odası,banyoyu ortak kullanacaksınız. Mutfakta öğrenciler kendi yemeğini yaptıkları zaman diğer ev arkadaşları ile daha da sosyalleşme imkanı bulacaklardır. Unutulmamalı ki dil seviyenizin gelişimi sizin sosyallik katsayınıza bağlıdır.

AİLE YANI KONAKLAMA

Malta’da başka bir konaklama şekli ise aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamalarında öğrenciler sabah kahvaltısı ve akşam yemeği host family tarafından karşılanmaktadır. Öğrenciler daha Malta’ya gitmeden kendileri için önem taşıyan durumları tarafımıza bildirebilirler ve bu beklentileri doğrultusunda kendilerine bir host family sağlanır. Malta, yaz aylarında çok sayıda öğrenciyi ağırladığı için yaz planlarınızı daha erken yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Aile yanı konaklamalar genelde okula 15-30 dk uzaklıkta olmaktadır. 

Aile yanında kaldığınız zaman unutulmaması gereken en önemli durum o ailenin koyduğu kurallara riayet etmeniz gerekliliğidir. Eğer geç gelecekseniz veya evdeki mutfağı kullanmak isterseniz mutlaka izin almanız gerekmektedir.

Aile yanı konaklamanın bir başka avantajı ise sürekli o evde kalacağınız için İngilizce pratiği yapma açısından size her zaman bir fırsat olacağıdır. Aile yanı konaklamayı tercih ettiğiniz zaman her fırsatı pratik yapma açısından değerlendirmeniz sizin avantajınıza olacaktır. 

ULAŞIM

Genelde konaklamalarınız okullara yürüme mesafesinde olacağı için toplu taşıma kullanmanıza gerek olmayacaktır. Bunun dışında öğrencilerimize “talinja card” almalarını öneriyoruz. 3 aylık sınırsız kullanımı 55 EUR’dur. Sadece gece kullanımları için extra  fiyatlandırma olacaktır.

ÇALIŞMA VE İŞ FIRSATLARI

Malta çalışma izni

Malta dil okullarına gelen öğrencilere artık çalışma izni veriliyor. Nisan 2018 tarihinden itibaren artık Malta dil okuluna gelen  öğrencilerde çalışma izni alabiliyor. Tabi bir kaç kural ve kısıtlama mevcut.

Eskiden de olduğu gibi bir iş yerinde çalışacaksanız, işverenin neden Malta vatandaşı yerine yabancı birini çalıştırdığını çok iyi açıklaması gerekiyor. Ayrıca dil kursuna gelen öğrenciler haftada maksimum 20 saat çalışabiliyorlar. Bu da ayda 80 saat eder. 

Malta’da Çalışmak

Malta, üçüncü ülke vatandaşlarına (TCN) ve Malta’ya eğitim için gelen öğrencilere çalışma izni vererek, bir bakıma açık işçi sorununu çözebilmek için yurtdışından işçi ithal ediyor. Bu durumda özellikle Avrupa ülkelerinden gelenler dışındaki ülkelerden gelecek olanlara ihtiyaç var. Normal olarak bu ülkelerden gelenlere ödenecek saat ücreti kendi vatandaşlarına veya Avrupa vatandaşlarına ödenecek ücretten daha düşük olacak.

Malta’da ne kadar kazanırım

Eğer Malta’da öğrenci çalışma izni aldıysanız almayanlara göre biraz daha fazla ücret alabilirsiniz. Genelde işe göre değişiklik gösterse de 5 Euro ile 7 Euro arasında bir saat ücreti alabilirsiniz. Buda haftada ortalama 100 Euro / ayda 400 Euro gibi bir kazanç elde edersiniz. Eğer bahşiş olan bir sektörde çalışırsanız, o zaman daha fazla kazanma şansınız var. Eğer konaklama maliyetlerinizi hesaba katmazsanız çalışarak en azından yeme içime masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ilk başta tüm hesaplarınızı “iş bulup – çalışıp – para kazanmak” denklemi üzerine kurmayın. 

Malta’da nerede çalışırım? Nasıl İş Bulurum?

Malta’da özellikle yaz sezonunda daha fazla iş gücüne ihtiyaç oluyor. Bu da çalışabilecek alanları arttırıyor. Genelde, cafe ve restaurantlar iş bulmak için en ideal mekanlar. Hizmet sektöründe  part time iş bulma olasılığınız daha fazla olur. Eğer kendinize güveniyorsanız, sokakta günlük turları bile satabilirsiniz. Eğer İngilizceniz ortalamanın üzerinde ve rahat iletişim kurabiliyorsanız bu da başka bir avantaj olacaktır. Hizmet sektörünün dışında, Malta’da sürekli gelişen 2 farklı sektör daha var;

 1. Oyun Sektörü; Uluslararası imtiyazlar sonucunda bir çok online oyun sağlayıcısı merkezini Malta’ya taşımış durumda. Dünya çapında hizmet verdikleri için, her ülkeye kendi dilinde call center personeli veya temsilci atıyorlar. Bu da Türkçe bilen personele ihtiyacı doğuruyor.
 1. Malta Dil Okulları; Sizin öğrenci olarak geldiğiniz okulların özellikle yaz sezonlarında welfare departmanlarında, hava alanı karşılama ekibinde ve bunun gibi hizmet bölümlerinde zaman zaman Türkçe bilen personele ihtiyaçları oluyor. Okullar ile görüşüp bu dönemleri takip etmek avantajlı olabilir.

SAĞLIK VE HASTANELER

Dünya Sağlık Örgütü’nce Malta’ya, sağlık hizmeti standartlarının yüksek olmasından dolayı dünya sıralamasında 5.’lik verilmiştir. Malta’nın sağlık sistemi daha önceki işgalcisi olan İngiliz sistemine benzerlik gösterir. Malta, sağlık hizmetlerinde sağladığı koşullarla benzersizdir. Güçlü oturmuş sistemi ile devlet sağlık hizmetleri tüm Malta Vatandaşları’na bedelsiz olarak verilmektedir. Aynı şekilde güçlü, özel bir sağlık sistemine sahip olan Malta, gelişen dünyada en popüler sağlık turizmi olan ülkelerden biridir.

Malta Sağlık Sigortası  Malta dil kursları için vize çıkması açısından gerekli ve zorunlu bir sigorta sistemidir. Okulların doktorları bulunur, bu doktorlar sizi ziyaret edebilir, hafif rahatsızlıklarınız ya da acil durumlarda ilk müdaheleyi yapabilirler. Sonrasında eğer gerekliyse Malta hastanelerinden birine gider ve orada tedavinizi olursunuz. Her durumda doktorun yazacağı rapor ve faturanız ile geri döndüğünüzde buradaki sigorta firmasına bu ikisini ibraz ederek ödediğiniz bedeli geri alırsınız. 

Mater Dei , Avrupa’nın en büyük hastanelerinden biridir.

MALTA KÜLTÜRÜ,YAŞAMI VE İNGİLİZCE

Malta, Akdeniz’de küçük bir ada devletidir. 16. yüzyıldan beri Arap ve Avrupa imparatorlukları, ülkenin ulusal kompozisyonu ve kültürünü etkilemekten öteye götürmeyen arazileri için savaşıyordu. Başlangıçta, Malta takımadalarının yerel sakinleri adaları kolonize eden eski Fenikelilerin torunlarıydı. Yüzyıllardır süren Arap varlığı, kültürleri, gelenekleri, mutfağı ve dilinde önemli bir etkisi oldu. 13. yüzyıldan beri, Malta Sicilya’nın bir parçası haline geldi. Adalar, İngiltere’nin sömürgeleştirilmesiyle devam eden Avrupa kültürünün aktif entegrasyonuna başlamışlardır. Malta’daki resmi diller İtalyanca bir araya getirilmiş Arapça dayalı İngilizce ve Malta’dır. Sürmekte olan Arap etkisine rağmen, Malta’daki inananlardan% 98’i Katolikliğe ait. Yerel sakinler oldukça muhafazakar. Aile, Maltalıların yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Yerel halk, uzak akrabaları da içeren geniş bir aile çevresi içinde bayram kutluyor. Bütün aileyi bir araya getirmek için, özel akıllarına ihtiyaçları yoktur – akrabalarını görmek için bir arzusu yeter. Aile yemekleri veya öğle yemeği sıklıkla düzinelerce masaya toplanır. Toplantı kolayca keyifli ve gürültülü bir tatile dönüşür. Malta’daki yaşam standardı oldukça yüksek. Bu da, Akdeniz’in bu güzel bölgesinde yerli halkın rahat hissetmesini ve huzur dolu bir yaşamın keyfini çıkarmasını sağlıyor.

ALIŞVERİŞ

Büyük alışveriş merkezleri 10: 00’a kadar çalışır. Pazar günleri ve tatil günlerinde mağazalar genellikle kapalıdır. İstisnalar, hediyelik eşya dükkanları veya büyük süpermarketler olabilir, ancak daha kısa bir çalışma gününe de sahiptirler. Malta’da Avrupalı ​​üreten ürünler oldukça pahalıdır, ancak hepsi yüksek kalitedir. Malta esnafın bir ülkesidir ve bu nedenle mağazalar yerel olarak üretilen geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Malta camı, tekstil ve hasır işleri özellikle değerlidir. Alışveriş için en büyük şehir, devletin başkenti Valetta’dır. Bu şehirde bulunan mağazalar ana cadde üzerinde yoğunlaşıyor – Cumhuriyet Caddesi, pratikte şehrin tamamından geçiyor.

Malta market yönünden oldukça zengin bir ada ülkesidir. Sokaklarda yer alan birçok mini ve süper market mevcuttur. Fiyatlar bakımından süper marketler daha hesaplı olmaktadır. Gidilen bölgeye göre farklı marketlerden alışveriş yapılabilir. 3 katlı büyük bir süper market Tower Supermarket Türklerin yakından tanıdığı Carrefour ile birlikte çalışmaktadır.