ExPort Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tel: +90 544 769 56 96  E-posta: info@exporteducation.com.tr
Phone: +61 416 589 079 E-mail: serkan@exporteducation.com.au

cropped-logo-expo2.png

İrlanda'yı keşfet

İrlanda hakkında detaylı bilgiler

İRLANDA

İrlanda Avrupa’nın 3. büyük , dünyanın ise 20. büyük adasıdır.  İngiltere’nin batısında bulunan İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. İngiltere ile sınırını İrlanda Denizi belirlemektedir. Resmi dili İngilizcedir. Türkiye’ye uçakla mesafesi yaklaşık 5 saat sürmektedir. İrlanda, genel anlamda son 10 yılda İngilizce dil öğrenmek isteyen öğrencilerin önemli destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Dil öğrenmek için en çok tercih edilen şehirleri Dublin,Drogheda ve Cork olarak sıralayabiliriz.

EKONOMİ

İrlanda, geçmiş olduğumuz son 15 yıldan beri dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin merkez olarak şeçmesiyle beraber Avrupa’nın silikon vadisi haline gelmiştir. Tabi bunda İrlanda devletinin bu büyük şirketlere sunduğu büyük vergi avantajı en büyük motivasyon olmuştur. Bu teknoloji şirketlerini sıralayacak olursak ; Google, Apple, Facebook, PayPal, Microsoft, Yahoo, eBay, AOL, Twitter and Intel. Pfizer, Boston Scientific and Johnson & Johnson gibi örnek verebiliriz.

Bununla beraber finans sektörü ve hizmet sektörüde İrlanda’nın önemli gelir kaynakları arasında değerlendirilebilir. Tabiki eğitim ve turizm sektörleride son zamanlarda ciddi bir gelir kaynağı oluşturmaktadır.

İrlanda’nın para birimi EUR’dur. bu özelliğiyle Avrupa birliği para birimine tabii olmuştur.

İKLİM

Genel olarak İrlanda’nın ikliminden bahsedecek olursak; İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. İrlanda’da hava tahmin edilemez. Ana iklim şekillendirme faktörü Atlantik Okyanusu’dur. Ülkenin oldukça aşırı enlemlerde yer almasına rağmen, karakteristik boğucu ısısı burada yaşanmaz. Yıllık ortalama hava sıcaklığı sadece 10 ° C’nin üzerindedir. Ek olarak, denizdeki su sıcaklığı nadiren düşük değerlere düşer. Bunların hepsi Kuzey Atlantik akımı sayesinde. Kabartmanın en üst noktalarının kıyıya yakın olması nedeniyle, İrlanda’nın büyük bir kısmı okyanus hava kütlelerini getiren kuvvetli rüzgarlardan korunuyor.

YÖNETİM ŞEKLİ

İrlanda parlamenter demokrasiyle yönetilmektedir. İdari sistem güçler ayrılığı esasına dayanmaktadır. Cumhurbaşkanı, Parlamento, Hükümet ve yargının yapısı ve yetkileri Anayasa’yla belirlenmiştir. Devletin başı Cumhurbaşkanıdır.

Cumhurbaşkanı, birden fazla aday olduğu durumlarda, doğrudan halk tarafından seçilmektedir. Bununla birlikte, İrlanda Anayasası’na göre, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hâlihazırdaki Cumhurbaşkanı, başka kişi, parti veya kurumların kendisini tekrar aday göstermesine / imza vermesine ihtiyaç duyulmaksızın, ikinci bir dönem için adaylığını açıklayabilmektedir. Tek adayın bulunduğu seçimlerde, seçimler fiilen yapılmış sayılmakta ve sadece birden fazla adayın bulunduğu durumlarda seçimler fiilen düzenlenmektedir. Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıl olup, en fazla iki dönem görev yapabilmektedir. Cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilmesine rağmen görevleri temsilidir. Cumhurbaşkanı, Meclis tarafından seçilen Başbakanı ve Başbakanın önerisi üzerine kabine üyelerini atar. Başbakanın önerisi üzerine, Meclisi feshetme yetkisine sahiptir.

GÜVENLİK

İrlanda, Avrupa’da suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir. Bununla beraber her zaman söylemiş olduğumuz gibi asgari dikkat etmeniz gereken hususları her zaman göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Gittiğiniz ülkenin asgari sosyal kurallarına uyum sağlamanız kendinizi güvenlik anlamında daha rahat hissetmenizi beraberinde getirecektir.

KONAKLAMA

Birçok öğrencimizin hep aklında şu soru vardır “gittiğim şehirde nerde kalacağım, nasıl olacak, kalacağım aile güvenli mi?” Konaklama için seçilen aileler ülkenin eğitim bakanlığı tarafından akredite olan ve okul tarafından özenle seçilmiş ve belli şartlara sahip olan ailelerdir. Bundan dolayı ailelerin güvenirliği konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Aileler bu işi uzun yıllardır profesyonel olarak yaptıkları için öğrenci memnuniyetine ve hassasiyetine önem vermektedirler.  Öğrencimizin konaklama esnasında kendisi için önem taşıyan durumları  ( çocuklu aile istememe , evcil hayvanın olmaması vs..) daha gitmeden okula bildirdiğimiz için beklentilerinin yüksek oranda karşılanabilecektir. 

Öğrencilerimiz genellikle ilk 4 haftalık süreç için aile yanı konaklamayı tercih ederler. İrlandalı aileler ile tanışıp uzun süre kalacakları ülkenin kültürüne ve yaşamına alışmak için harika bir fırsattır. Aile yanı konaklama seçeneğinde aile, öğrenciye sabah kahvaltısı ve akşam yemeği sunarlar. Öğrencilerimiz  Konaklama bitiminden sonra, kendileri paylaşımlı evlerde oda ayarlayabilirler. Ortalama oda fiyatları haftalık 140-260 EUR arasında olacaktır. Okula uzaklık 15-55 dakika arasındadır. Minimum 16 yaş sınırı vardır.  

Bu arada konaklama konusundaki en önemli konu ise ; İrlanda’ya ilk gittiğiniz zaman ilk 4 hafta için aile yanı konaklama veya yurt konaklama vize aşamasından önce öğrencinin tercih etmesi gerekmektedir. Bunun nedenlerini sıralayacak olursak; birincisi dil seviyenizin ilk etapta yeterli olmadığını düşünürsek gittiğiniz zaman kendinize bir konaklama bulma durumunuz çok ama çok zor olacaktır. Bu durumun asıl sebebi de İrlanda’da ki konaklama konusundaki arzın çok yeterince olmamasıdır. Diğer bir durum is vize aşamasında , başvurunuzu değerlendiren vize görevlisini gerçekten gidip dönmeyeceğiniz fikrini oluşturma riski diye özetleyebiliriz. 

Yurt Konaklama

Yurt Konaklama ise başka bir konaklama seçeneğidir. Yurtta konaklama tek kişilik oda veya çift kişilik oda şeklinde olabilir. Genellikle oda içinde banyo-tuvalet bulunmaktadır. Yurt konaklamasında aile yanı konaklama olduğu gibi yemek dahil değildir. Öğrenciler kendi yemeklerini yurtta bulunan mutfakta yapabilirler. Yurttaki odada öğrenci dilerse tek başına ya da odayı başkasıyla paylaşabilir. Ortalama yurt fiyatları için haftalık 160-260 EUR’dur. Bu yurdun konumuna ,öğrencinin kalma seçeneğine ve kalınan süreye göre değişiklik göstermektedir.

İRLANDA’DA ÇALIŞMAK

İrlanda Hükümeti, 12 haftadan uzun süre kalacak öğrencilere ilk etapta 3 aylık vize vermektedir. Dolayısıyla uzun dönem İrlanda’da ikamet edecek olan öğrencilerin İrlanda’ya gittikten sonra vizelerini uzatmaları gerekmektedir.

İrlanda 25 hafta üzeri program alan öğrencilere haftalık 20 saatlik yasal çalışma imkanı sağlar. Saatlik ortalama 10 ile 12 EUR kazanabilirsiniz . Bu da sizin aylık yaşam masraflarınızı çıkarmanız anlamına gelir. İrlanda’ya gittikten sonra yapılması gereken en önemli şey çalışma iznine başvurmak olmalıdır. İrlanda Göçmenlik Kaydı ve GNIB (GARDA NationalImmigrationBureau)

İrlanda’ya geldiğinizde her uluslararası öğrencinin yaptığı gibi Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna şahsen kayıt yaptırılması gerekmektedir.Kayıt sonrasında GNIB oturma izni ve GNIB kartı verilmektedir. İlk olarak randevu alınması gereklidir. 

Bu işlemler için ilk etapta randevu almanız gerekmektedir. Online randevu alabilmek için aşağıdaki linkten randevu alabilirsiniz. https://burghquayregistrationoffice.inis.gov.ie/Website/AMSREG/AMSRegWeb.nsf/AppSelect?OpenForm

Randevunuzu aldıktan sonra 

  • Okulunuzdan kurs ücretini ödediğinizi ve miktarını gösteren belge.
  • Okulunuzdan İmmigration Ofisine yazılmış mektup. ( Mektubunuz her hafta en az 15 saatlik bir programa kayıtlı olduğunuzu ve okul saatlerinizi göstermelisiniz.)
  • Pasaportunuz.
  • 300 Euro : GNIB CARD ücreti. (Üzerinde bilgilerinizin olduğu kimlik kartı)

İrlanda’da 25 haftalık Work& Study programına kayıt yaptırdığınızda 6 ay part-time, 2 ay full-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. İrlanda’da part-time çalışma saati haftalık 20, full-time çalışma saati ise haftalık 40 olarak belirlenmiştir. 

Çalışma sektörleriniz genel anlamda hizmet sektörü içerisinde olacaktır. Restoranlarda,kafelerde,otellerde ve hizmet sektörüne bağlı diğer işlerde çalışabilirsiniz. İrlanda’da iş bulabilmeniz için dil seviyenizin kendinizi ifade edecek kadar olması beklenir .Dil seviyeniz başlangıç seviyesinde ise genelde çok İngilizce gerektirmeyen işlerde başlama şansınız vardır.

İrlanda’da part-time yapabileceğiniz işler bebek-çocuk bakıcılığı, kasiyer-satış danışmanlığı, garsonluk, bulaşıkçılık ve ya temizlik işleri gibi sıralamak mümkün.

Ayrıca başka bir önemli hususu belirtmekte fayda var. İrlanda’ya gittikten sonra 6 ay eğitim+2 ay tatil programını 2 defa daha almanız mümkün. Yani toplamda 2 seneye yakın İrlanda’da eğitim alma şansınız var. Bu arada kendi okulunuza bir daha kayıt yaptırmayı düşünürseniz size maliyet anlamında daha uygun bir miktara karşılık gelecektir.


İrlanda’da Nasıl İş Bulabilirim

İrlanda’da iş ilanlarına şirketlerin kendi kariyer sayfasından ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki sitelerden de ulaşabilirsiniz.
– www.jobs.ie
– www.irishjobs.ie
– www.jobgalleries.com
– www.indeed.ie
– www.monster.ie
– www.gumtree.ie

Bu siteler İrlanda’da iş bulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerdir.Bunun dışında özellikle öğrenciler sadece 1 sayfalık basit bir CV hazırlayıp, kapı kapı dolaşarak iş fırsatlarını kovalayabilirler. Başta Tesco, Lidl ve Aldi olmak üzere büyük marketlere CV lerini bırakabilirler.

GNIB kart için ödeme ancak kredi kartı veya banka kartı ile yapılabilir.

Bir başka iş arama yöntemi ise CV hazırlandıktan sonra  birebir  hizmet sektöründeki yerlere verilebilir (cafelere,restoranlara, takeaway usulü çalışılan yerlere). Hizmet sektöründeki yerler çoğunlukla işe alacakları kişiye training ( deneme ) yaptırırlar. Training süresi bittikten sonra iş teklifinde bulunurlar. Bazı yerler training kısmında ücret öder bazı yerler  işe aldıktan sonra ücret öderler. Eğer training için bir teklif alırsanız size ödeme yapılmasından çok işi öğrenip kavramaya çalışın ve bu konuda esnek olun. Düşünün ki işveren size hem iş öğretip hem de ücret vermek istemeyebilir. Bu konuda sizlerin en azından ilk zamanlar biraz daha özverili olması gerekmektedir. 

Önemli Not: En hızlı iş bulma imkânını iyi bir network ile sağlarsınız. Bundan dolayı sosyal olarak aktif olmanız size hem İngilizce öğrenmeniz konusunda hem de iyi iş bulma anlamında çok muazzam fayda sağlayacaktır. Her milletten arkadaşlarınız olsun. 

İRLANDA DİL OKULLARI 

İrlanda ,özellikle Türk ve yabancı öğrencilerin son 7 yılda dil eğitimi için en popüler destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Elbette bunda uygun yaşam ve eğitim masraflarının yanısıra yasal çalışma izinlerinin olması ise başka bir pozitif etken olmuştur. 

Eğitim açısından değerlendirildiği zaman İrlanda’nın bir Avrupa ülkesi olması açısından bu durum eğitim alanında da kaliteyi beraberinde getirmiştir. Dil eğitimi dünya standartlarının üzerindedir. Bu arada dünyanın bir çok yerinden dil eğitimi için gelen öğrencilere ev sahipliği yapması açısından çeşitli aksanlara kulak aşinalığı olması açısından da değerlendirilmesi gerekir. Gerçek yaşamda sadece native speaker olan insanlarla konuşmayacaksınız. Bu dili ikinci bir dil şeklinde öğrenen insanların aksanlarına aşina olmanız sizin avantajınıza olacaktır. 

Öğrenciler dilerlerse gündüz ya da akşam derslerine katılabilirler. Bu durum size bulduğunuz işin çalışma saatlerine göre bir esneklik sunmaktadır. Haftada ortalama 20-24 saat dil eğitimi alırsınız. Ama dileyen öğrenciler yoğun ( intensive ) kurs alabilirler. Bu yoğun kurslar haftada genellikle 30-36 saat şeklinde olmaktadır. 

Diğer en çok sorulan sorulardan biri de; “hangi seviyede başlamam gerek ? ya da eğitim alacağım sınıfın seviyesi neye göre belli olacak ?” gelin bu konuda sürecin nasıl işlediğine bakalım. 

Dil okuluna gittiğiniz ilk gün seviye tespit sınavına gireceksiniz. Ayrıca bu durumda okullar başlangıç günü dolayısıyle sizi bir oryantasyona tabi tutacaklardır. Bu oryantasyonda size eğitim ve şehir hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır. Seviye tespit sınavında seviyeniz belirlendikten sonra uygun bir sınıfa yerleştirileceksiniz.  

Öğrencilerin en çok memnuniyetsiz oldukları durumlardan biri ise kendi ülkelerindeki seviyelerinden başlayamamaları olmaktadır. Örnek vermek gerekirse öğrencinin seviyesi Intermadiate ve seviye sınavında elementary ya da pre-intermadiate çıkabilmektedir. Sizlere sınav yapılırken konuşma,yazma,gramer ve kelime bilgileriniz dikkate alınarak seviyeniz belirlenmektedir. Ancak bu durum sizin motivasyonunuzu bozmasın. Gerçek seviyenizle eğitime başlamanız ile birlikte eğer performansınız iyi olursa zaten hocalarınız sizleri gözlemlediği için bir üst seviyeye daha erken geçme durumunuz olacaktır. 

Her seviye için ortalama 6-8 hafta olarak düşünebilirsiniz. 

Dil okulları size genel ingilizcenin dışında başka ingilizce kurs imkanlarıda sunmaktadırlar. Örneğin, iş İngilizcesi, IELTS, EAP, Cambridge,TOFEL gibi. Bu kurslar için belli seviyelerde olmanız gerekmektedir.

SAĞLIK VE HASTANELER                        

İrlanda sağlık sistemi: İrlanda’ya kısa dönem için gelenler tüm sağlık masraflarını kendileri karşılamak zorunda kalmaktadır. Uzun dönem gidenler zaten okul kayıtlarında zorunlu sağlık sigortası yaptırmaktadır. İrlanda’da bir sağlık merkezinde muayene ücreti 50-100 Euro arasındadır. Acilde ise 100 Euro üstü bir fiyat çıkmaktadır. Genel olarak ufak rahatsızlıklarda eczaneye gidip direk derdinizi söyleyip ilaç alabiliyorsunuz.Soğuk algınlığı vb. şeyler için hastaneye gitmenize gerek yok. Ayrıca reçeteli ilaç kullanıyorsanız lütfen yanınıza getirmeyi unutmayınız. Bunun dışında her ihtimale karşı aspirin c, tylolhot vb. bazı ilaçları yanınıza getirmenizi öneriyoruz.

İRLANDA KÜLTÜRÜ, YAŞAMI VE İNGİLİZCE

İrlanda insanları genel olarak sıcak ve nezaketlidir. Misafirperverlikleri ise başka bir pozitif özelliklerindendir.

 Türkiye’de alışmış olduğunuz kültür ilk etapta alışma ve uyum konusunda zorlayabilir. İlk zamanlar çevrenizi ve insanları gözlemleyin. İnsanlar bankada, otobüs sırasında birbirine ve sırasına çok önem verecektir. Unutmayın ki dilini ve kültürüne yabancı olduğunuz bir yerde uzun süre kalacaksınız ve yaşadığınız yere ne kadar erken adapte olursanız dili ve kültürünü o kadar erken öğrenirsiniz. İnsanlara saygılı olmanız gerekir. Otobüse bindiğiniz zaman ya da yolda yürürken hiç tanımadığınız insanlar size selam verirken şaşırmayın ☺. Bankada, markette, benzin istasyonunda ve neredeyse her yerde insanlar birbirine selam verip günlerini sorarlar. Buna alışmanız gerekli. İngilizcenizin iyi olmadığından dolayı konuşmaktan çekinmeyin. Çünkü insanlar sizin buraya dil öğrenmeye geldiğini biliyorlar ve sizi anlamaya çalışacaklardır. Araba kullanırken ya da herhangi bir yerde polis ile karşılaşırsanız ona yardımcı olmaya çalışın. Eğer zor bir durumda olursanız polis size her şekilde yardımcı olmaya çalışacaktır. 

ALIŞVERİŞ

İrlanda’da bir çok zincir ve lokal market bulunmaktadır. Bütçenize ve indirimlere göre alışverişlerinizi yapabilirsiniz.