ExPort Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tel: +90 544 769 56 96  E-posta: info@exporteducation.com.tr
Phone: +61 416 589 079 E-mail: serkan@exporteducation.com.au

cropped-logo-expo2.png

İngiltere'yi keşfet

İngiltere hakkında detaylı bilgiler

İNGİLTERE

İngiltere , diğer bir deyişle “Birleşik Krallık” çok uzun yıllardan beri güneş batmayan bir imparatorluğu temsil etmiştir. Siyasetiyle,ekonomisyle ve gelişmişliği ile bütün dünyaya izini en çok bırakan ülkelerin başında gelmektedir. Bir yanıyla da İngilizcenin dünyada yaygın şekilde kullanılmasına kesinlikle öncülük etmiştir. Başkenti Londra’dır. Yaklaşık nüfusu 67 milyon civarındadır. 

İngiltere, dünyada İngilizce öğrenmek isteyen insanların en başta tercih ettiği dil destinasyonlarından öncülüğünü yapmaktadır. İngiliz kültürü,mimarisi,tarihi ve sosyal yapısı her zaman insanlar üzerinde bir etkileyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber dünyaca ünlü futbol takımları ( Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Everton vs…)  bu ilginin artmasındaki en büyük faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi bununla beraber Wimbeldon Tenis Turnuvasını ve bununla birlikte teniside unutmamamız gerekir 😊

 

EKONOMİ 

 

İngiltere ekonomisi çok çeşitli güçlü sektörlerin varlığıyla ülke refahına büyük katkıda bulunmaktadır. Özellikle sanayi ve finans sektörleri bu ekonomideki  başı çekmesiyle beraber son zamanlarda IT ve bilişim sektörlerindeki ciddi gelişimler ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunmaktadır. Ekonomi anlamında İngiltere’yi diğer İngilizce eğitim veren ülkeleri  ile kıyaslarsak bu ülkenin ciddi bir sanayi altyapısına sahip olması olarak özetleyebiliriz. Dünyaca önemli liman kentlerinin bulunması ,ülkenin ihracatta çok aktif olması ve dünyaca oturmuş bir ticaret altyapısına sahip olması neden İngiltere’nin güneş batmayan imparatorluk olarak adlandırılmasının cevaplarından biri olabilir.

Dünyaca ünlü İngiliz menşeli araba markalarını kısaca sıralayacak olursak : Aston Martin , Land Rover ,Lotus ,Jaguar, Rolls-Royce ve Bently şeklinde özetleyebiliriz. 

2016 yılında referandumla (BREXIT ) beraber Avrupa birliğinden ayrılma kararının ortaya çıkmasıyla beraber 4 yılı aşkın bir belirsiz durumunda sonuna gelindi. Bu durum orta vadede kesinlikle İngiltere’nin daha güçlü bir şekilde yapılanmasına yardımcı olacaktır her ne kadar olumsuz görünse de. İngiltere gibi gelişmiş ülkeler, karşılaştıkları zorlu süreçlere orta vadede adapte olmakta gayet başarılıdırlar. 

Bununla beraber İngiltere’de hizmet sektörü de oldukça gelişmiştir. İngiltere yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahiptir. Eğitim ve turizm de bu ülkede ciddi bir talep yaratmaktadır. 

Para birimi pound’dur. Aynı zamanda sterling olarakta tanımlanmaktadır. 

1 GBP : 11 TL

1 GBP :  1,32 USD

 

İKLİM

Genelde İngiltere’nin iklimi ılıman deniz iklimi olarak tanımlanabilir. İngiltere, yıl boyunca bol yağış aldığı için yeşilliklerin göz alabildiğince yaygın olduğunu görebilirsiniz.İngiltere’nin ılıman okyanus iklimi olarak değerlendirilmesinin altında yatan asıl neden Gulf Stream sıcak okyanus akıntısıdır. Gulf Stream sıcak su akıntısı İngiltere’ye bu ılımanlığı sağlayan en önemli faktördür.  

 

YÖNETİM ŞEKLİ

Birleşik Krallık’ın yönetim sistemi, anayasal monarşidir. Birleşik Krallık (Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı / “United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland”); İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda olmak üzere dört kurucu ülkeden oluşan bir devlettir. Büyük Britanya (“Great Britain”) terimi sadece; İngiltere, İskoçya ve Galler’i kapsamaktadır.

Birleşik Krallık’ı oluşturan kurucu ülkelerden İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da yetki devrine (“devolution”) dayalı bir siyasi yapılanma bulunmaktadır. Yetki devri uyarınca, egemen devletin sahip olduğu yasama ve yürütme yetkilerinin bir bölümü, Birleşik Krallık Parlamentosu (“Westminster”) tarafından farklı ölçülerde olmak üzere İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki ulusal parlamentolara ve bunların seçtiği yürütme organlarına devredilmiştir. Bu sistemde, hukuken üniter devlet özelliği korunmakta ve merkezi parlamentonun yetki devrini geri alma veya değişiklik yapma hakkı muhafaza edilmektedir. Yetki devrinden yararlanan kurucu ülkelerin, kendi egemenlikleri bulunmamaktadır.

Ana hatları itibarıyla; anayasa, savunma, ulusal güvenlik, dış politika, vatandaşlık ve göç gibi konular, başkent Londra’daki Birleşik Krallık Parlamentosu’nun uhdesinde bulunmakta olup; İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki yerel parlamentolar, bu konuların dışında kalan ve yetki devrinde bulunulmuş alanlarda yasama faaliyetinde bulunabilmektedirler.

 

GÜVENLİK

İngiltere, kendi eş değerindeki ülkeler ile bir karşılaştırma yapılırsa genel anlamda güvenli bir ülkedir. Son 20 yıldır gelişen güvenlik sorunları ile birlikte Birleşik Krallık bu güvenli ortamı vatandaşlarına ve gelen turistlerle birlikte öğrencilere en üst düzeyde sağlamaya çalışmaktadır. Tabiki her zaman söylediğimiz gibi yabancı bir ülkede bulunduğunuzu her daim aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Dikkatli davranmak her zaman sizi beklenmedik durumlara karşı korur 😊. Bu asgari şartlara uyduğunuz sürece ve gittiğiniz ülkenin genel sosyal yapısına ve kanunlarına riayet ettiğiniz sürece herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız.  

 

 

KONAKLAMA 

Birçok öğrencimizin hep aklında şu soru vardır “gittiğim şehirde nerde kalacağım, nasıl olacak, kalacağım aile güvenli mi?” Konaklama için seçilen aileler ülkenin eğitim bakanlığı tarafından akredite olan ve okul tarafından özenle seçilmiş ve belli şartlara sahip olan ailelerdir. Bundan dolayı ailelerin güvenirliği konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Aileler bu işi uzun yıllardır profesyonel olarak yaptıkları için öğrenci memnuniyetine ve hassasiyetine önem vermektedirler.  Öğrencimizin konaklama esnasında kendisi için önem taşıyan durumları  ( çocuklu aile istememe , evcil hayvanın olmaması vs..) daha gitmeden okula bildirdiğimiz için beklentilerinin yüksek oranda karşılayabileceklerdir. 

 

Birleşik krallık özelinde konaklama konusunda bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Ülkede eğitim alan öğrenciler genelde aile yanı konaklamayı tercih etmekle beraber okulların kendi yurtları veya özel yurtları da tercih etmektedir. Yurt konaklamaları aile yanı konaklamaya göre daha pahalı olmaktadır. İngiltere’de dil eğitimi almak isteyen öğrenciler genelde aile yanı konaklamayı tercih etmektedirler. Aile yanı konaklamalarının en önemli avantajlarından biride ; ailelerin öğrenciye sabah ve akşam yemeği sağlama durumlarıdır. Aile yanı konaklama, dil öğrenimi anlamında da öğrenciye çok ciddi bir avantaj sunmaktadır. İngilizce öğrenmek için aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli durum ise İngilizceyi o kültüre sahip insanlarla etkileşim halinde bulunmanız halinde ilerletmeniz gerekliliğidir. Bir İngiliz aileyle zaman geçirmek ve onlarla bir fiil etkileşim halinde bulunmak ilk zamanlarda olmasa bile ilerleyen dönemlerde size kendinizi geliştirmek için muazzam bir fırsat sunacaktır.

 

Yurt konaklaması 

 

Yurt Konaklama ise başka bir konaklama seçeneğidir. Yurtta konaklama tek kişilik oda veya çift kişilik oda şeklinde olabilir. Genellikle oda içinde banyo-tuvalet bulunmaktadır. Yurt konaklamasında aile yanı konaklama olduğu gibi yemek dahil değildir. Öğrenciler kendi yemeklerini yurtta bulunan mutfakta yapabilirler. Yurttaki odada öğrenci dilerse tek başına ya da odayı başkasıyla paylaşabilir. Ortalama yurt fiyatları için haftalık ortalama 160-280 GBP’dir. Bu yurdun konumuna ,öğrencinin kalma seçeneğine ve kalınan süreye göre değişiklik göstermektedir.

İNGİLTERE’DE ÇALIŞMAK

 

İngiltere’de dil eğitimi alırken maalesef yasal çalışma hakkınız olmayacaktır.

 

İNGİLTERE DİL OKULLARI

İngiltere, İngilizcenin başkenti olarak adlandırılır. Türkiye’ye yakınlığıda bu ülkeyi dil öğrenmek için en önemli destinasyonların başında gelmektedir. İngilizce ve İngiliz kültürü’nün ayrılmaz bütünlüğü öğrenciler açısından her zaman bir çekim merkezi oluşturmuştur.

Genel anlamda İngiltere Dil Okulları hakkındaki artılardan bahsedersek :

 • İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin en çok rağbet ettikleri bir destinasyondur.
 • Türkiye’ye yakınlığı uçakla yaklaşık 4,5 saattir.
 • Tarihsel bir mimariye ev sahipliği yapması
 • Kültürel çeşitliliğin fazla olması
 • Dil aksanı anlamında konuşulması en çok arzu edilen aksana sahiptir.
 • Geniş coğrafyası dolayısıyla hemen hemen her şehirde dil eğitim imkanının olması
 • Avrupa ülkelerine mesafesi dolayısıyla çok yakın olması
 • Şehir içi ulaşımlarının pratik olması
 • Çok çeşitli İngilizce kurslarının sunulması
 • Üniversite eğitim sürelerinin diğer ülkelere nazaran daha kısa olmasından dolayı bir çok değişik ülkeden yabancı öğrencilere ev sahipliği yapması
 • Eşsiz bir tarihi ve sosyal mirasa sahip olması 

Dil okulları için en çok tercih edilen destinasyonlar ; London,Brighton,Manchester,Liverpool,Leeds ve Cambridge gibi şehirleri örnek verebiliriz. Her ülkede olduğu gibi öğrencilerin ilk aklına gelen destinasyonlar genelde başkentler veya nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirler olmaktadır. İngiltere için de Londra hem başkent olması dolaysıyla hem de başkent olması ile beraber en çok tercih edilen şehirdir.

Bu şehirler arasından tercih yapılırken ; yaşam maliyetlerini,iklimi,sosyal yapısını ,okul fiyatlarını göz önünde bulundurup doğru tercih yapılmalı.

Şehir tercihi yaparken danışmanınız ile beraber kendi durumunuzu değerlendirip sizin beklentilerinizi karşılayacak uygun tercihi yapabilirsiniz.

SAĞLIK VE HASTANELER

Her seyden önce GP ile başlayalım. GP nedir? GP, General Practicioner yani bizlerin bildiğimiz terimle Pratisyen Hekim demektir. Türkiye’de de son yıllarda sayıları artan Aile Hekimlerinin buradaki karşılığı GP’lerdir.  Yeni bir yere taşındığınızda yapacağınız ilk şeylerden biri GP’ye kayıt olmaktır. Bu adreste oturduğunuzu kanıtlayacak belge ve pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekir. Oturduğunuz yerde birden fazla GP olabilir. Hangisine kayıt olmak istediginize karar vermek için bu linki kullanarak yapılan değerlendirmeleri gözden geçirebilirsiniz.

 http://www.nhs.uk/Service-Search/GP/LocationSearch/4

GP’ler sizlerin tedavideki ilk durağidir. Burada muayene olmak için direkt uzman hekime görunme şansınız yoktur maalesef. İlk önce GP’ye gidip derdinizi O’na anlatırsınız. Kendisi gerekli gördüğü bir kaç basit kan testini kendi hemşiresi aracılığıyla kendi kliniğinde de yaptırabilir. GP klinikleri çok basit tıbbi ekipmana sahip kliniklerdir. Eğer GP sizin durumunuzun uzman bir hekim tarafindan değerlendirilmesi gerektiğini düşünürse sizi hastahaneye sevk eder. Evinize mektupla hastanedeki randevu gün ve saatiniz gelir ve bu genelde GP’ye olan ziyaretinizden sonraki 1-2 hafta içinde olabilir. Randevu günü ve saati de hastanenin yoğunluğuna göre 3-5 ay sonrasına olabilir

Gelelim hastahanelere.Burada direkt olarak hastaneye gidebileceğiniz tek durum acil durumdur. Her hastanenin de acil bölümü yoktur bu nedenle taşındıgınız yerde hangi hastanelerin olduğunu ve buralarda hangi departmanlarda servis verildigini buradan kontrol edebilirsiniz. Acil bölümleri maalesef çok da acil bakım yapmazlar. Bir acil bölümüne gittiğinizde eğer kanamaniz yoksa 4 ile 6 saat arasında sadece doktor görmek için beklersiniz. Doktoru gördükten sonra da tahlildi, röntgendi vs gibi tetkikler de yapılacaksa bir 4 ile 5 saat arasında da o şekilde beklersiniz yani acil ziyaretiniz cok fazla zamanınıza mal olabilir, çoğu zaman da bir ağri kesici verilerek evinize gönderilirsiniz.

İngiltere’ye gitmeden önce mutlaka uluslararası geçerliliği olan bir sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

İNGİLİZ KÜLTÜRÜ VE YAŞAM

 

Birleşik Krallık bayrağı altında birkaç tarihi ili benimsemektedir. Sakinlerin zihniyetleri benzer değil. İrlandalı, İskoç, Galce ve İngilizce gelenekler, mizaç ve hatta dillerle farklılık göstermektedir. İngilizlerin sertlik ve ilgisizlik stereotipi bir nedeni vardır. Gerçekten de duyguları nasıl gizleyeceklerini ve gerçekleşmekte olan her şeye eşit bir tutum sergileyebileceklerini bilirler. Yerliler son derece dakik ve kibarlar; tartışmalı konulardan ve çatışmalardan kaçmaya çalışırlar. İnanılmaz derecede kendini kontrol eden İngilizler var. Onları akıllarından çıkarmak neredeyse imkansızdır. Çocukluklarından, olası tüm güçlükleri nasıl yönetecekleri öğretilir

Hayatın her alanında ama özellikle trafikte çok sakin ve sabırlıdırlar – hatta bizim gibi hep acele iş yapanlar için bazen çıldırtıcı şekilde sabırlı olabiliyorlar. Yol isteyene, en kalabalık saatlerde dahi, yol verirler (sizin de aceleniz varsa, arkada çıldırırsınız; fakat yapacak birşey yok!). Kesinlikle kırmızı ışıkta geçmezler. Cuma ve Cumartesi dışarıda (çogunlukla “pub”larda) içer, Pazarları ise evlerinde dinlenirler. Zengin/kalbur üstü/elit olanlar ise daha çok restoranlara giderler. Futbol, Rugby ve Cricket en sevdikleri sporlardır. Halk olarak, Tenisi de Wimbledon turnuvası başladıgında takip ederler. Fakat her alanda önemli sporcular yetiştirmeye calışırlar ve okul çaglarında (her alanda) yetenekli çocukları arar/bulurlar. Yaşlıların arasında yaygın olan sporlar ise Bowls ve Golf’tür.

 • Hukuk herşeyin üstündedir. “Millet”in canı başka birşey istese dahi, hukukun dışına çıkılmaması gerektigini içselleştirmişler. Dogaya da çok önem verirler. Ulkenin/şehirlerin en pahalı yerlerinde (Hyde Park gibi) çok büyük parklar görmek mümkündür.
 • Degişik/sıradışı insanları severler. Sıradanlıgı/sıradan insanları ise sevmezler; halk nazarında, iş dünyasında ve/ya da akademik dünyada önemli yerlere gelmeleri çok zordur bu tip insanların.
 • Insanlar bilmedikleri/araştırmadıkları konularda konuşmaktan sakınırlar.
 • Sadeligi severler; göze batacak lüksten kesinlikle kaçınırlar (pahalı araba, altın bilezik vb.). Evi çok uzakta olmayanların birçogu işe bisikletle ya da yürüyerek gelir – üniversite hocaları ve milletvekilleri arasında da böyleleri az degil.
 • Haftaiçi dışarıdan yemek yerler: her gün farklı bir mutfak denerler (Çin, Italyan, Turk/kebap, Hint mutfagı favorileridir).
 • Polis, ırkçılık, cinsiyetçilik, homofobi, islamofobi/anti-semitizm ve nefret söylemlerini çok önemser; aradıgınızda anında kapınızda olurlar. Kaza ve hırsızlıga dahi (çok ciddi, ölümlü bir olay degilse) bu kadar önem vermiyorlar.
 • Genel olarak ‘Patriotic’ (vatansever) olsalar da, evlerinin/binalarının önünde fazla asılı bayrak gormezsiniz. Bayrak (Union Jack) kesinlikle bizdeki gibi kutsal birşey degildir. Bayraklarını giysi (hatta iç çamaşırı ve çorap) olarak giyenler de görebilirsiniz. Evinin önünde Ingiltere bayragı (St George’s Cross) asanlar, çogu zaman ırkçı Ingilizlerdir (örnek: English Defense League gibi grupların üyeleri/sempatizanları).
 • Kendi dert/problemini/fikrini anlatmak isteyenler arasında, sadece somut konuşanlara deger verirler; duygusallık onlara işlemez. Özellikle “şöyle uçarım, böyle kaçarım”a kesinlikle deger vermezler.
 • Sikayet kültürleri vardır ve şirketler/devlet daireleri şikayetleri ciddiye alırlar. Bundan dolayı, millet herşeyi şikayet eder. Sikayetlerini kale almayanları, herkese rezil ederler.
 • Komşuluk çok önemli degildir. Senelerce yan yana yaşayıp birbirini tanımayan komşular çoktur.
 • Duygusallıgın hayatlarında çok yeri yoktur. Akıl/mantık hayatlarının her alanında daha önemlidir.
 • Yaptıgı işi tutkulu yapan (passionate) insanları da severler. Ornegin, en sevdikleri futbolculardan birisi olan Gascoigne’ini de bundan dolayı överler hep.
 • “Not bad” (fena degil), “interesting” (ilginç) gibi terimleri çok kullanırlar; ve bu terimleri çogu zaman literal anlamlarının tersi anlamında kullanırlar.
 • Standartları çok yüksektir. Bir Ingilizi yaptıgınız işle memnun etmek için her detayı düşünmüş olmalısınız.
 • “Please”, “Thanks”, “Sorry”, “Allright” gibi tek kelimelik terimleri çok kullanırlar. Özellikle ilk ikisi her cümleden önce ve sonra kullanılıyor desem mübalağa yapmış olmam.
 • İnsanlarla samimileşmedikce ve karşıdaki kendisi anlatmadıkça (bu da aylar sürebilir) “nerelisin?” (where are you from?), “ailen nasıl?” gibi kişisel sorular sormazlar. Hele yabancı uyruklu bir insana kesinlikle (yanlış anlayabilir düşüncesiyle) “aslen nerelisin?” (where are you originally from?) gibi soruları kesinlikle sormazlar.
 • Saatlerce uzun bir kuyrukta dahi kimse “kaynak” yapmaz ve sırasını sabırla bekler.

 

ALIŞVERİŞ

Şehirde birçok büyük zincir süpermarketler olacağı gibi lokal dükkanlar ve pazarlarda mevcuttur. Tesco , Carrefour ,Aldi gibi birçok büyük marketlerden alışveriş yapabilirsiniz.