ExPort Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tel: +90 544 769 56 96  E-posta: info@exporteducation.com.tr
Phone: +61 416 589 079 E-mail: serkan@exporteducation.com.au

cropped-logo-expo2.png

BAE - Dubai

Dubai hakkında detaylı bilgiler

 

Yakın geçmişe kadar çöl ortasında bir şehir olan Dubai 7 emirlikten biridir. 1969 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazanan bir emirliktir. Dubai vatandaşlarına “Emirati” şeklinde hitap edilir. Özellikle 2000 yılının başından itibaren sunduğu bir çok vergi avantajından dolayı çok çeşitli uluslararası şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Yakın zamana kadar petrol Dubai’nin en büyük gelir kalemini oluştururken son 20 yılda özellikle turizm ve bilişim alanında adını dünyada önemli bir şekilde duyurmuştur. Her türlü gelişmeye açık olan Dubai bir çok alanda gelişme gösterirken hizmet sektöründeki insan açığı ve sunduğu fırsatlar açısından dünyanın her yerinden çok ciddi anlamda yeni bir hayat kurmak isteyen insanlara kapılarını açmıştır. Dubai’yi Ortadoğu’nun Amerika’sı olarak adlandırmak çokta yanlış olmayacaktır.Dubai var olduğu coğrafik konumdan dolayı aşırı sıcakların olduğu bir emirliktir. Turizm sezonu Eylül-Mayıs olarak yoğundur. Yaz sezonu çok aşırı sıcaklardan dolayı çok rağbet görmemektedir. Dubai’de dünyaca sembol olmuş çok büyük yapılar mevcuttur. Burj El Arap ve dünyanın en büyük binası olarak adlandırılan Burj El Khalife en sembolik yapılarındandır.

EKONOMİ
Dubai, ilk kurulduğu zamanlarda her ne kadar ekonomisi petrole bağımlı olsa da, son 20 yıldı Dubai emirlerinin vizyoner bakışlarından dolayı ekonomik anlamında çok büyük atılımlar yapmıştır. Dubai’nin vergisiz ticaretin merkezi olması ve özellikle turizm ve bilişim alanında yapmış oldukları atılımlarla güçlü bir ekonomiye sahip olmuştur. Emirates Hava Yollarını oluşturmalarıyla ,dünyaca ünlü bir marka yaratmışlardır. Kendi alanında kalifiye olan insanların yüksek ücretlerle çalışma imkanının sağlanmasıyla beraber , Dubai dünyanın her yerinden ciddi bir iş gücü çekim merkezi haline gelmiştir.
Önde gelen sektörler arasında : Petrol,Turizm, Bilişim ,Havacılık, İnşaat ve hizmet sektörleri yer almaktadır.


Dubai’nin yerel para birimi dirham’dir. Para birimi 1 USD = 3,67 dirham. Dirham, diğer para birimlerine sabitlenmiş durumdadır. Aynı zamanda Duabi bir körfez emirliği olduğu için , gemi ticaretinde de önemli bir üs konumundadır.
Dubai, dünyada lüks turizmin başkenti konumundadır. Bu durum turizm sektöründe çok çeşitli hizmet varyasyonlarını üst konumlara taşımıştır. Dünyaca ünlü Expo Dubai’de turizm ve ticaret açısından çok önem taşımaktadır.

İKLİM


Dubai’de genel olarak çöl iklimi hakim olduğu için sıcaklık farklılıkları fazladır. Dubai’de yaz sıcaklıkları gerçekten şimdiye kadar karşılaşmadığınız kadar bunaltıcı olabilir .Yaz dönemlerinde otobüs duraklarında bile klima bulunur. Turizm sezonu Eylül -Mayıs ayları arasındadır. Zaman zaman büyük kum fırtınaları da etkin olmaktadır. Dubai, genel anlamda yıl boyunca güneş alır. Bununla beraber Dubai, yıllık yağışı en az şehirlerinden biridir.

YÖNETİM ŞEKLİ


Dubai’nin yönetim şekli şeriattır.Şeriat denince akla Sudi Arabistan ve İran gibi ülkeler akla gelmemelidir. Dubai’de yaşayan insanların yaklaşık % 88’i expat dediğimiz başka ülkelerden gelen insanlardır. Dünyanın diğer seküler ülkelrinden gelen insanlarıda gözönünde bulundurarak şeriat yönetimi çok daha esnek şeklinde uygulanmaktadır. Dubai zaten genel olarak kuralların sert uygunlandığı bir ülkedir.Plajlarında insanlar çok rahat şekilde giyinebilirken kuralları gereği insanların bir arada bulunduğu halka açık yerlerde giyim kuralları kısmen esnek değildir.

 

GÜVENLİK


Dubai , dünyanın en güvenli ülkelerinden biri sayılabilir. Toplumsal kurallar çok sert uygulandığı için insanlar bu kurallara kanun zoru ile riayet etmektedir. Örnek vermek gerekirse ; Dubai’de gece geç saatlerde bile rahatça gezebilirsiniz. Belli günlerde eğlence mekanlarında kadınlara özel eğlenme imkanları sunulmaktadır.

Eski Dubai’nin bulunduğu yerde ise biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun dışında, dünyanın her yerindeki olmanız gerektiği gibi asgari güvenlik tedbirlerini her zaman almanız gerekir.

KONAKLAMA


Dubai’de, diğer dil eğitimi veren ülkelerde olduğu gibi aile yanı konaklama seçeneği mevcut değildir. Bunun yansıra yurt konaklama ve paylaşımlı ev-oda seçenekleri mevcuttur. Genellikle öğrenciler ilk 2 haftalık konaklamayı Dubai’de bulunan dil okulumuz tarafından tercih ederler. Sonrasında öğrenciler kendilerine daha uygun konaklama seçeneği bulabilmektedir.

Öğrenciler dilerlerse eğitim aldıkları süre boyunca dil okulumuzun sağlamış olduğu yurt konaklama seçeneğinden faydalanabilirler.

Es Dubai okulunun sağladığı yurt konaklama seçeneği, öğrencilerin gayet memnun olduğu bir konaklama seçeneğidir. Yurt konaklama seçeneğinde genelde odalar iki kişiliktir. Mutfak ve banyo gibi diğer alanlar ise ortak kullanıma müsaittir. Öğrencilerimiz dilerlerse kendi yemeklerini yurtta bulunan ortak mutfaklarda pişirme şansına sahiptirler.

 

Bundan başka öğrenciler paylaşımlı ev-oda seçeneğini de düşünebilirler. Es Dubai okulumuzun temsilcisi Hakan Bey’den bu konuda destek alabilirsiniz. Aylık ortalama oda kirasını 150-180 USD olarak düşünebilirsiniz. Dubai’de yabancıların en çok yaşadığı Jumeriah, konumu itibari ile en çok tercih edilen yerleşim yerlerinin başında gelmektedir.

DUBAİ’DE ÇALIŞMAK


Es Dubai’nin vereceği vize ile gelen öğrencilerin part-time olarak çalışma hakkı vardır.En az 12 hafta ve üstü kayıt olan öğrenciler öğrenci vizesi ile Dubai’ye gelir ve yeterli İngilizce’ye sahip olduklarında iş bulabilir ve çalışabilirler.

Okulda iş bulma konusunda full time olarak biri çalışmaktadır ve öğrencilerin cv lerini toplayıp onlara uygun iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır.Ama asla iş garantisi vermemekte. Yurtdışından gelen öğrencinin ülkeye adaptasyonu ve dinleme, anlama ve konuşma becerisini açması ortalama 3 veya 4 haftayı bulmaktadır.

Intermediate ve üstü seviyede öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olacaktır. İntermediate altı öğrencilerin iş bulması biraz daha uzun bir zaman almaktadır.Bulunacak part-time işlerde öğrencinin kazanacağı ücret işe, iş yerine ve öğrencinin ingilizce yeteneğine ve karakterine bağlı olarak değişmektedir. Sosyal ve girişken bir kişiliğe sahip öğrenciler çok daha hızlı iş bulabilmektedir. Dubai’de güleryüzlü ve uyumlu olmak çok önemlidir ve iş bulma konusunda süreci hızlandırır. Part-time işlerde ortalama 8$-10$ arası kazanabilirler.


Kimi işyerleri konaklama + yeme-içme + 1000aed 2500 aed net maaş önermektedir. Dubai’de iş konusunda birçok şey müzakereye açıktır konuşup daha fazlasını elde etmek mümkündür. Çalışmak isteyen öğrenciler gitmeden önce ingilizce test olup ingilizce cv lerini hazırlamalıdırlar ki oraya gidip bununla vakit kaybetmesinler.


Ayrıca Dubai diğer dil eğitimi veren lokasyonlardan farklı olarak öğrencilere kendi mesleklerini yapma olanağı tanımaktadır. Bir bilgisayar mühendisliği mezunu öğrenci yeterli ingilizceyi edindikten sonra bilgisayar mühendisi olarak Dubai’de kalıp oturma izni alıp profesyonel olarak kendi mesleğini yapabilme olanağına sahiptir.Bu bütün meslekler için gereklidir. Özellikle Designer ve mühendisler için çok ideal bir destinasyondur hatta başka bir ülkeye gitmek yeni mezun ve mezun olacaklar için zaman kaybı olacaktır.

Dubai’de ingilizcelerini geliştirirken aynı zamanda şehri ve ülkeyi yakından tanıyacaklardır ki bu da işe başlama süreçlerini hızlandıracaktır.

DUBAİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER


Dubai bir Arap ülkesi olarak birçok kişinin aklında kapalı bir ülke imajı yaratabilir.

Fakat Dubai sahip olduğu vizyon gereği başta giyim tarzlarına vermiş olduğu özgürlük ve hayatın birçok noktasında sağlamış olduğu yaşam kolaylığı sonucu başta birçok İngiliz, Amerikan ve Avrupalı milletlerle beraber dünyanın her yerinden milletin bir arada özgürce yaşayabileceği bir ortam oluşturmuştur. Dubai’de dilediğiniz gibi giyinebilirsiniz.Gece kulüplerinde ve birçok restaurantlarda alkol tüketimi serbesttir. Hatta haftanın en az 1 günü kadınlar için Ladies night mevcuttur ve bu günde kadınlar için sınırsız ve ücretsiz alkol tüketim hakkı mevcuttur.Hatta yemeklerde % 60’lara varan indirimler de mevcuttur. Erkekler de katılabilir fakat onlar için ücretsiz mekan oranı çok azdır.Ayrıca kadınlara metroda özel bir bölüm her zaman vardır, tercihe göre karışık alanda yada sadece kadınlara özel olan alanı kullanabilirsiniz.

Suç oranı %0 olan Dubai’de evinizin aracınızın kapısını kitlemeden çıkabilirsiniz ve döndüğünüzde eşyalarınızın hiç dokunulmadan yerinde durduğunu görebilirsiniz. Dilediğiniz saatte dışarı çıkabilirsiniz hiç kimse sizi rahatsız etmeyecektir.
Dünyaca ünlü sanatçılarıın konserlerini ya da sergilerini görebilirsiniz. Denizleri de inanılmaz derecede temiz ve güzeldir.Yeme içme vb yaşamsal giderler için öğrenciye ortama 350-400 USD yeterli olacaktır. Hava sıcaklığı Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında biraz yüksektir, fakat duraklar, metro istasyonları, taksiler, kısacası heryerde klima olması bu 3 aylık sıcak dönemi rahat atlatmanızı sağlamaktadır. Yaz aylarında (Haziran- Temmuz) iş bulma oranı da nispeten daha düşüktür.

Ayrıca burada yaşamak için Arapça bilmenize hiç gerek yok.  Hatta öğrenmenizi gerektirecek herhangi bir durum da yok. Devlet dairesine gittiğiniz zaman bile herkes İngilizce bildiği için bütün işlemlerinizi İngilizce gerçekleştirebilirsiniz. Her yerde, her tabelada, her işarette Arapçanın yanında İngilizcesi de mevcut. Bu da yaşamak için çok büyük bir kolaylık sağlıyor.