ExPort Education Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tel: +90 544 769 56 96  E-posta: info@exporteducation.com.tr
Phone: +61 416 589 079 E-mail: serkan@exporteducation.com.au

cropped-logo-expo2.png

Amerika'yı keşfet

Amerika hakkında detaylı bilgiler

 

 

 

Amerika, 4 Temmuz 1876 yılında kurulmuştur. Başkenti Washinton DC’dir. Yine Beyaz Saray’da bu yerde bulunmaktadır. Amerika kısaca federatif bir yapıya sahiptir ve 50 ayrı eyaletin birleşmesiyle “ Amerika Birleşik Devletleri “ olarak anılmaktadır. Amerika dünyanın en fazla göçmen alan ülkelerinin başında gelmektedir. Yaklaşık nüfusu 300 milyonun üzerindedir. Amerika’da İngilizceden sonra en çok konuşulan dil İspanyolca’dır. Bunun olmasındaki en büyük faktör, tahmin edebileceğiniz gibi güney Amerika ülkelerine yakın olmasından dolayı birçok Latin kökenli insan “Amerikan Rüyası” ‘nı gerçekleştirmek için Amerika’yı tercih etmektedirler. SSCB’nin soğuk savaş yıllarından yıkılmasından sonra dünyanın tek süper gücü haline gelmiştir.Coğrafi olarak da Amerika yaklaşık 4500 km kare bir yüzölçümüne sahiptir. Doğuda Atlas Okyanusuna batıda ise Büyük Okyanusa ev sahipliği etmektedir.

EKONOMİ

Amerika sahip olduğu nüfusla birlikte dünyanın en büyük ekonomisine sahiptir. Bu ekonomik büyüklük yaklaşık 20 trilyon dolarlık bir gayrisafi milli hasılaya denk gelmektedir. Bu gayrisafi milli hasıla dünya gelirinin yaklaşık %22’sini oluşturmaktadır. Bu ekonomik büyüklük Amerika’yı dünyanın kişi başına düşen gelir anlamında ilk 10’da olmasını sağlamıştır. ABD’nin bu ekonomik büyüklüğe sahip olmasının ardında ABD’nin köklü bir sanayiye sahip olmasıyla beraber başta petrol olmakla beraber doğal gaz ,kıymetli maden üretimi ,uzay sanayi, teknoloji,telekominikasyon ,kimya,elektronik ve tarım gibi ekonomik alanlarda dünyayı domine eden bir ekonomik yapıya sahip olması yatmaktadır. Bunların yansıra ABD, tarım anlamında da yüksek teknoloji kullanarak bu alanda da dünyada ciddi bir üretim ve satış ağına sahiptir. İhraç ettiği tarım ürünlerinin başında soya,tütün,pamuk,turunçgiller,buğday ve şeker pancarı gelmektedir.


Amerika’nın diğer önemli gelir kaynaklarından biride turizmdir. Her sene dünyanın değişik yerlerinden bu ülkeyi görmeye gelen milyonlarca ziyaretçi bu ülkeye turizm anlamında ciddi bir gelir sağlamaktadır. Bunun yansıra sinema sektörünü de yabana atmamak gerekir.

 

 

Amerika doları tüm dünyada convertable bir para birimi olduğu için dünyanın en çok kullanılan para birimidir. Amerikan merkez bankasının basmış olduğu Amerikan dolarları Amerika dışında çok yüksek bir miktarda kullanılmaktadır.

 

İKLİM


Amerika, yüzölçümünün çok büyük olmasından dolayı bölgesel iklim farklılıkları çok çeşitli görülmektedir. Bunun anlamı ülkenin kuzeyi,güneyi,doğusu ve batısı arasında sıcaklık farklılıklarının aynı olmamasından dolayı iklim çeşitliliği ülkenin geneline dağılmıştır. Özellikle kıyı bölgelerinde dağlar kıyıya paralel olmadığı için ılıman iklim iç kesimlere çok fazla tesir edememektedir. Kuzey bölgeleri, genellikle güney bölgelerine daha soğuktur ve karasal iklim daha belirgin görülmektedir.
Florida gibi güneyde bulunan bölgeler daha sıcak olmakla beraber, okyanus etkisiyle çok fazla yağış almaktadır.bu zaman zaman sel felaketlerine yol açmaktadır. Amerika’nın doğu ve batı kıyılarında kışlar daha sert ve yağışlı geçmektedir.
Ülkenin orta kesimleri karasal iklimin en çok belirgin bir şekilde görüldüğü bölgelerdir. İklim farklılıkları kendi arasında bitki çeşitliliğine neden olmuştur.

YÖNETİM ŞEKLİ


Amerika, federatif bir yönetim sistemine sahiptir. Bu federatif yapının içinde 50 eyalet vardır. Bunun dışında Amerika’da federal bir hükümet vardır. Federal yasama yetkisi Kongre’ye aittir. Kongre, nüfus esasına göre seçilen 435 üyeli Temsilciler Meclisi (TM) ile her eyaletin iki kişiyle temsil edildiği 100 üyeli Senato’dan oluşur. TM üyeleri 2 yıl, Senatörler ise 6 yıl süreyle seçilir. Anayasa değişikliği için Kongre’nin her iki kanadında üçte iki çoğunluk sağlanması gerekir. Eyaletler, genel olarak federal hükümete bağlıdır. Yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında dengeli bir güç ve yetki paylaşımını temin eden kontrol ve denge (checks and balances) mekanizması sistemin etkin işleyişini güvence altına almaktadır.

KONAKLAMA 

Birçok öğrencimizin hep aklında şu soru vardır “gittiğim şehirde nerde kalacağım, nasıl olacak, kalacağım aile güvenli mi?” Konaklama için seçilen aileler ülkenin eğitim bakanlığı tarafından akredite olan ve okul tarafından özenle seçilmiş ve belli şartlara sahip olan ailelerdir. Bundan dolayı ailelerin güvenirliği konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Aileler bu işi uzun yıllardır profesyonel olarak yaptıkları için öğrenci memnuniyetine ve hassasiyetine önem vermektedirler.  Öğrencimizin konaklama esnasında kendisi için önem taşıyan durumları  ( çocuklu aile istememe , evcil hayvanın olmaması vs..) daha gitmeden okula bildirdiğimiz için beklentilerinin yüksek oranda karşılanabilecektir. 
 
Öğrencilerimiz genellikle ilk 4 haftalık süreç için aile yanı konaklamayı tercih ederler. Avustralyalı aileler ile tanışıp uzun süre kalacakları ülkenin kültürüne ve yaşamına alışmak için harika bir fırsattır. Aile yanı konaklama seçeneğinde aile, öğrenciye sabah kahvaltısı ve akşam yemeği sunarlar. Öğrencilerimiz  Konaklama bitiminden sonra, kendileri paylaşımlı evlerde oda ayarlayabilirler. Ortalama oda fiyatları haftalık 150-250 AUD arasında olacaktır. Okula uzaklık 15-55 dakika arasındadır. Minimum 16 yaş sınırı vardır.  

 

 

Yurt konaklaması 

Yurt Konaklama ise başka bir konaklama seçeneğidir. Yurtta konaklama tek kişilik oda veya çift kişilik oda şeklinde olabilir. Genellikle oda içinde banyo-tuvalet bulunmaktadır. Yurt konaklamasında aile yanı konaklama olduğu gibi yemek dahil değildir. Öğrenciler kendi yemeklerini yurtta bulunan mutfakta yapabilirler. Yurttaki odada öğrenci dilerse tek başına ya da odayı başkasıyla paylaşabilir. Ortalama yurt fiyatları için haftalık 250-360 AUD’dir. Bu yurdun konumuna ,öğrencinin kalma seçeneğine ve kalınan süreye göre değişiklik göstermektedir.

 

AMERİKA’DA ÇALIŞMAK


Amerika’da dil eğitimi alırken, vize şartlarından dolayı yasal çalışma hakkı bulunmamaktadır.

AMERİKA DİL OKULLARI


Amerika, çok uzun yıllardan beri öğrencilerin İngilizce öğrenmek için en önde gelen destinasyonlarından biri olmuştur. Coğrafisi, yaşam şekli, dünyada bir çok teknoloji şirketinin bulunması,iklimi,sahilleri ve kaliteli bir eğitim vermesi gibi özel durumlar Amerika’yı öğrencilerin gözünde güzel bir hayali yaşamanın motivasyonu olmuştur. Bunlarla beraber çok kültürlü bir sosyal yapısının olması da öğrenciler için ayrı bir çekim merkezi yaratmıştır.
Öğrencilerin Amerika’yı dil eğitimi için tercih etmelerinde diğer bir motivasyon ise “Amerikan aksanı”’dır. Türk eğitim sisteminde bizlerinde İngilizce eğitimi “Amerikan İngilizcesi”’dir. Amerikan aksanının diğer İngilizce konuşulan ülkelere nazaran daha anlaşılır olması da başka bir tercih sebebi olabilmektedir.
Öğrenciler dilerlerse gündüz ya da akşam derslerine katılabilirler . Tabi ki bu durum okulların ders programlarına göre değişebilmektedir.  Haftada ortalama 20-24 saat dil eğitimi alırsınız. Ama dileyen öğrenciler yoğun ( intensive ) kurs alabilirler. Bu yoğun kurslar haftada genellikle 30 saat şeklinde olmaktadır. 

Bununla beraber eğer öğrenci, Amerikan Turist Vizesine sahipse belli şartlar dahilinde ve ders saatlerinde eğitim alabilme şansına sahip olacaktır.

Diğer en çok sorulan sorulardan biri de; “hangi seviyede başlamam gerek ? ya da eğitim alacağım sınıfın seviyesi neye göre belli olacak ?” gelin bu konuda sürecin nasıl işlediğine bakalım. 
Dil okuluna gittiğiniz ilk gün seviye tespit sınavına gireceksiniz. Ayrıca bu durumda okullar başlangıç günü dolayısıyle sizi bir oryantasyona tabi tutacaklardır. Bu oryantasyonda size eğitim ve şehir hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır. Seviye tespit sınavında seviyeniz belirlendikten sonra uygun bir sınıfa yerleştirileceksiniz.  

Öğrencilerin en çok memnuniyetsiz oldukları durumlardan biri ise kendi ülkelerindeki seviyelerinden başlayamamaları olmaktadır. Örnek vermek gerekirse öğrencinin seviyesi Intermadiate ve seviye sınavında elementary ya da pre-intermadiate çıkabilmektedir. Sizlere sınav yapılırken konuşma,yazma,gramer ve kelime bilgileriniz dikkate alınarak seviyeniz belirlenmektedir. Ancak bu durum sizin motivasyonunuzu bozmasın. Gerçek seviyenizle eğitime başlamanız ile birlikte eğer performansınız iyi olursa zaten hocalarınız sizleri gözlemlediği için bir üst seviyeye daha erken geçme durumunuz olacaktır. 
Her seviye için ortalama 6-8 hafta olarak düşünebilirsiniz. 
Dil okulları size genel ingilizcenin dışında başka ingilizce kurs imkanlarıda sunmaktadırlar. Örneğin, iş İngilizcesi, IELTS, EAP, Cambridge,TOFEL gibi. Bu kurslar için belli seviyelerde olmanız gerekmektedir. 

SAĞLIK VE HASTANELER


Amerika, dünyada en pahalı sağlık sistemine sahiptir. Amerika’da sosyal devlet yapısı çok zayıf olduğu için, sağlık sistemi özellikle ülkede yaşayan yabancılar için çok yüksek ücretli bir hizmete dönüşmüştür. Sadece ülkede bulunan yabancılar için değil, kendi vatandaşları için bile çok ciddi bir sıkıntı haline gelmiştir. ABD, yaklaşık gayri milli hasılanın %15 civarında bir bütçeyi sağlık sistemine ayırmaktadır. Sağlık sistemi genel olarak çok iyi denilebilir ama bu sisteme ulaşma konusunda ülkede yaşayan herkes aynı şansa sahip değildir.

 


Sağlık siteminin bu denli sıkıntılı olmasına binaen ; Amerika’ya gitmeden mutlak suretle bir sağlık sigortası yapılmalıdır. Bu sağlık sigortasının ortalama haftalık ücretleri genellikle 15-30 USD civarında olabilmektedir. Sigortasız gidilirse , beklenmeyen bir sağlık sorunu ile karşılaşırsanız bu durum size ekonomik bir yıkım getirebilir.
Sadece basit bir muayene ve tedavi bile 300-500 USD gibi bir ücret ile karşılaşmanız çok olası bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir.
Eğer diş veya göz ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa ; ABD’ye gitmeden bu sağlık sorunlarınızı gidermenizi tavsiye ederiz.

 

AMERİKAN KÜLTÜRÜ,YAŞAMI VE İNGİLİZCE


Amerika, 300 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir. Göçmenlerin çok yoğun bir şekilde burada yeni yaşam kurmaları ve ABD’ye gelirken kültürlerini de beraber getirmelerinden dolayı ortaya çok kozmopolit bir kültür yapısı çıkmıştır. Buna ülkenin yaklaşık 4500 kilometre kare olmasını da eklerseniz süprizlere her daim hazır olmanız kaçınılmaz olmaktadır. Bu ülkede genel anlamda refah seviyesi yüksek olması ile beraber aynı anda çok ciddi bir yoksulluğu görmeniz sizi şaşırtmasın. Son tahlilde ABD bir kapitalist ülkedir. Sokaklarda ve özellikle bazı bölgelerde ciddi homeless “evsiz insanlar” görme durumunuz olabilir. Yani kısacası Amerika, her anlamda tezatlarla var olan bir ülkedir.
Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyaletten oluşur. Bu eyaletlerin sosyal yaşamı,hukuk kuralları ve kanunları birbirinden belli noktalarda farklılık göstermektedir. Ülkenin geniş bir alanda bulunması, eyaletler arasında sosyal yaşam farklılıklarını da beraberinde getirmiştir. Aslında ABD’nin yasal bir dili yoktur ama halkın %80’i İngilizce konuşmaktadır. İngilizceden sonra en çok yoğun konuşulan dil İspanyolcadır.


Genel olarak ortalama bir Amerikalı insanı tanımlarsak; arkadaş canlısı , samimi ve çok rahat iletişime geçebileceğiniz bir insan olarak tanımlayabiliriz. Unutulmamalıdır ki İngilizce öğrenmeniz ne kadar sosyal olduğunuza bağlıdır. Genel bir kural olarak söylenebilir ki kıyı kesimlerinde yaşayan insanlar iklim koşullarının da katkısıyla daha sıcak insanlardır.
Amerika’nın büyük şehirlerinde sosyal hayat çok hızlıdır. Her an bir aktiviteyle karşılaşma şansınız çok yüksek olacaktır. Nerdeyse günün her saatinde yapılacak bir etkinlik bulabileceksiniz.


Ülkenin çok büyük bir coğrafi yerleşim yerine sahip olmasından dolayı konuşulan İngilizce aksanlarda farklılık da görülmektedir. Güney kesimleri ve Meksika’ya yakın eyaletlerde Latin göçmen yoğunluğuna bağlı olarak İspanyolca çok kullanılmaktadır.
Son olarak da Amerika’daki TIP (bahşiş ) konusu hakkında bilgi vermek gerekir. Eğer yemeğinizi bir restoran gibi yerde yerseniz kültür olarak hesabın yaklaşık % 15’i kadar bir bahşiş bırakmanız gerekir. Eğer bahşiş bırakmazsanız size hizmet veren görevli hizmeti neden beğenmediğinizi sorabilir. Çünkü hizmet sektöründe maaşlar düşük olmaktadır . bu açığı çalışanlar bahşiş ile tamamlamaktadırlar.